CotY 2015

Oburzone Francuskie.pl – wyniki Car of the Year 2015

przez • 04/03/2015 • WiadomościKomentarze (1)

Po zeszłorocznym triumfie Peugeota 308 w konkursie Car of The Year portal Francuskie.pl zacierał ręce z myślą o sukcesie kolejnego auta znad Sekwany. Niestety, stało się inaczej. Tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2015 powędrował do VW Passata.

Francuskie.pl znane są ze swojej niezależności, obiektywności i rzetelności. To malutka stronka, doceniania jednak przez francuskich importerów, słynie z tego, z czego podczas drugiej wojny światowej nie słynęło francuskie wojsko. A więc z bronienia „trójkolorowej” motoryzacji. I to za wszelką cenę!

Najlepszym przykładem fachowości Francuskie.pl jest porównanie Citroena C4 Cactusa z Kią Soul, przeprowadzone w… salonie sprzedaży! Wnikliwy test z pomiarami przyspieszeń, hamowań, prędkościami w slalomie i bóg wie jakimi jeszcze wnikliwymi sprawdzianami pokazał czarno na białym (nie dajcie się zwieźć pozorom, że czarne jest czarne a białe jest białe, jak mawiał jeden z wybitnych polskich polityków), że Citroen to auto lepsze, nowocześniejsze i po prostu bijące na głowę koreańskie „gówno”.

Niestety, Cactus nie został doceniony przez szanowne jury konkursu na Samochód Roku 2015, składające się z 58 dziennikarzy motoryzacyjnych z 22 krajów. Polskę tradycyjnie już reprezentowali Maciej Ziemek – były redaktor miesięcznika „auto motor i sport” – oraz Wojciech Sierpiński, który niegdyś zasilał szeregi m.in. tygodnika „motor”. Co ciekawe, członkami jury konkursu jest się dożywotnio, nawet jeśli za swoimi plecami nie ma się już żadnego prasowego tytułu.

Będący innowacyjny, ultranowoczesny i tak dopracowany, że nie można mieć w nim obrotomierza, a składana kanapa nie jest dzielona, Cactus musiał uznać wyższość VW Passata. A przecież wszyscy wiedzą, że najnowsze wcielenie tego niemieckiego „gówna” napędzane jest zawodnymi silnikami TDI i TSI, jakością wykończenia nie dorównuje Peugeotowi 306 sprzed wielu lat i jeździ gorzej niż francuska taczka pchana po bruku.

Na domiar złego kierowcę tego samochodu rozpraszają wszechobecne aktywne systemy, jak radar, który przy cofaniu wykrywa obecność innego samochodu czy też asystent przyczepy, przeszkadzający w samodzielnym wykonaniu manewru parkowania. Jakby tego było mało, Passat jest ciasny w środku, natomiast jego platforma modułowa jest znacznie gorsza niż ta stosowana przez koncern PSA Peugeot-Citroen.

Ostatecznie ślepi jurorzy konkursu Car of the Year 2015 Passatowi przyznali niesłuszne 340 punktów, podczas gdy C4 Cactus otrzymał ich 248. Trzeci był Mercedes klasy C (221 pkt.), który wyprzedził: Forda Mondeo (203 pkt.), Nissana Qashqaia (160 pkt.), BMW 2 Active Tourer (154 pkt.) oraz Renault Twingo (124 pkt.).

Oczywiście, wszystkie powyższe punkty powinny trafić do Citroen i Renault. Bo tak!

Citroen C4 Cactus vs Kia Soul:

http://francuskie.pl/tag/citroen-cactus-czy-kia-soul/

Podobne artykuły

One Response to Oburzone Francuskie.pl – wyniki Car of the Year 2015

  1. saab900t pisze:

    Pomijając treść dotyczącą opisywanych samochodów (Cactus jednak został doceniony, pokonując Mercedesa, BMW czy Forda), to zdanie o francuskim wojsku świadczy o ignorancji autora, który popisuje się stanem wiedzy z podręcznika dla licealistów z poprzedniego wieku. Teza o rzekomej zdradzie Polski i braku waleczności Francuzów była, paradoksalnie, głoszona zarówno przez przedwojennych wojskowych i polityków, jak i powojennych ideologów. Ci pierwsi usiłowali usprawiedliwić klęskę, ci drudzy konsekwentnie budowali niechęć do wszystkiego, co zachodnie. Niestety, utrwalane przez dziesięciolecia mity funkcjonują, co widać w omawianej treści, w umysłach większości Polaków. Jednak liczby i badania historyków przeczą tym tezom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *