Google-autonomous-lexus-640x265

(Nie)można pić i jechać!

przez • 26/09/2012 • Przemyślenia, WiadomościKomentarze (0)

W Polsce byłoby to wręcz wskazane. Legalizacja autonomicznych samochodów sprawiłaby, że na naszych drogach stałoby się bezpieczniej, a ci wszyscy odpowiedzialni kierowcy zalani w trzy dupy i wsiadający za kierownicą, mogliby trenować swój ulubiony sport nawet podczas jazdy.

Takie możliwości mają już od pewnego czasu mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Pierwszy był stan Nevada, natomiast teraz dołączył do niego kolejny – Kalifornia. Wczoraj odpowiednią umowę podpisali gubernator stanu Edmund Brown, współzałożyciel Google Sergey Brin oraz senator stanu Alex Padilla (autor projektu).

„Każdy kto pierwszy wsiądzie do samochodu i pozwoli mu się przewieźć, będzie na początku się bał. Ale naprawdę nie ma czego” – mówi gubernator Brown. Oczywiście, jeśli przed jazdą sobie trochę wypije, to wszelki strach nagle zniknie, więc w sumie picie przed jazdą autonomicznym samochodem byłoby wręcz wskazane.

Całe to zamieszanie niestety nie zostało wywołane przez polskich kierowców-kamikadze, tylko ze względu na prace nad takim autem, jakie są prowadzone przez Google. W czasie nich samochód autonomiczny z powodzeniem przejechał dystans 480 000 km, a sprawdzoną w nim technologię już niedługo będzie można wdrożyć do codziennego użytku.

Niestety, mimo wszystkich zalet samochodów autonomicznych, prawo stanu Kalifornia mówi, że w czasie jazdy kierowca musi czuwać, aby móc interweniować w nagłej sytuacji. Czyli nie można zasiąść za kierownicę po trzech głębszych i potem sobie smacznie zasnąć.

Cóż, z tego względu samochód autonomiczny nie jest na razie spełnieniem marzeń polskich kamikadze, ale mam dobrą wiadomość! Wkrótce technologia zarządzająca nim ma być na tyle rozwinięta, że czujność prowadzącego nie będzie wymagana.

A wtedy, wraz z rozwojem samochodów elektrycznych, tankowanie na stacji benzynowej dla niektórych nabierze zupełnie innego znaczenia. W sumie to dla wielu ma już podwójne znaczenie…

Źródło grafiki: motoguru.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *