xc90

Najpotężniejsze Volvo wszech czasów – XC90

przez • 08/12/2014 • WiadomościKomentarze (0)

Volvo z nieukrywaną dumą zaprezentowało całemu światu swój najnowszy model XC90 w topowej wersji hybrydowej T8 plug-in. Silniki siedmioosobowego SUVa generuje łączną moc 400 koni mechanicznych i 640 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Jeszcze bardziej imponują pozostałe liczby – emisja na poziomie 59 g/km CO2 i średnie spalanie 2,5 litra na 100 km. Trzycyfrowa liczba na prędkościomierzu pojawia się po 5,9 sekundy, co przy wadze 2280 kg wydaje się istnym oszustwem względem praw fizyki.

Do dyspozycji kierowcy jest aż 5 różnych trybów jazdy. Standardowy hybrydowy sam decyduje kiedy i z którego silnika czerpać moc, tak aby uzyskać jak najmniejsze spalanie. W pełnym trybie elektrycznym XC90 korzystające z litowo-jonowych akumulatorów, pozwala na przejechanie 40 kilometrów.

Najwięcej sportowych wrażeń zapewni tryb Power, w którym XC90 wykorzystuje oba silniki naraz. 2-litrowy 4-cylindrowy turbo Drive-E o mocy 318 KM i 400 Nm napędza przednie koła, a tylne wprawiane są w ruch przez elektryczną jednostkę generującą 80 KM i 240 Nm.

Ostatnimi trybami są AWD i Save. Ten pierwszy oferuje stały napęd na obie osie, a drugi umożliwia „zamrożenie” poziomu baterii w celu późniejszego wykorzystania.

Hybrydowy SUV Volvo posiłkuje się rozrusznikiem CISG zamontowanym pomiędzy wałem korbowym, a skrzynią biegów, który oprócz uruchamiania silnika, ładuje akumulatory i wspomaga jednostkę elektryczną, w razie potrzeby windując jego moment obrotowy nawet o 150 Nm w górę.

Ceny Volvo XC90 T8 Momentum w Polsce startują od 344 700 zł.

źródło: carscoops.com

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *