Audi R8 e-tron 2015 30kmh (14)

Audi R8 e-tron w pełnej krasie

przez • 03/03/2015 • WiadomościKomentarze (0)

Audi pokazało światu serię zdjęć, na których pierwsze skrzypce gra ich najnowszy model Audi R8, w dość kontrowersyjnej odmianie elektrycznej nazwanej e-tron. 

Powoli wszystkie samochody będą miały automatyczne skrzynie biegów, napęd na obie osie, a brzmieniem silników przypomną nam o niewyłączonych elektrycznych urządzeniach kuchennych. W ich nazwach prym wieść będą literka „e” oraz przedrostki eco-podobne. A o czystość zdjęć z ich udziałem, przymusowo zadbają graficy komputerowi…

Jednak R-ósemkę nie oskalpowano z emocji – sporo wrażeń kierowcy zapewnią jej dwa silniki generujące łączną moc 462 KM i astronomiczne 920 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W rezultacie, sprint do setki zajmuje niebanalne 3,9 sekundy. Według zapewnień producenta, zasięg ma oscylować wokół spektakularnych 450 km. To nie koniec dobrych wiadomości – dzięki systemowi o tajemniczym skrócie CCS (Combined Charging System), pozwalającemu na ładowanie prądem stałym i zmiennym, czas naładowania baterii do pełna ma wynosić maksymalnie 2 godziny.

Wydajność ponad styl

Wyróżników zewnętrznych nie brakuje. Zmiany zostały podyktowane aerodynamiką – inżynierom i projektantom Audi zależało na maksymalnej możliwej wydajności. Wszystko to, w połączeniu ze specjalnymi felgami, pozwoliło na uzyskanie współczynnika oporu powietrza na poziomie 0,28. Z kolei dzięki zastosowaniu baterii w kształcie litery T, udało zwiększyć się jej pojemność z 49 do 92 kWH. Dla sportowych doznań, została ona zintegrowana z tunelem środkowym, co pozwoliło na uzyskanie tak niskiego środka ciężkości jak to jest tylko możliwe.

Ręcznie produkowany e-tron będzie dostępny na zamówienie klientów. Zapisy na ten elektryczny supersamochód mają ruszyć jeszcze w tym roku. Dla marki Audi, R8 w wersji e-tron jest najnowocześniejszym mobilnym laboratorium, które ma posłużyć za bazę wyjściową do stworzenia elektrycznego sedana, potencjalnego konkurenta Tesli.

Tylko czekać na zapowiedź wideo (teaser), na której usłyszymy sztuczny dźwięk silnika!

Galeria:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *